HARİTA E-KATALOG

Mamer Cerrahi Merkezi

Mudanya Yolu 3. kilometre
(Hamitler-Fethiye İstasyonu) – BURSA

Telefon/Randevu: 90 (224) 241 65 65
Fax: 90 (224) 241 63 63

MAMMOGRAFİ: 35 yaşını geçen her kadının hiç bir yakınması olmasa bile doktorunun belirleyeceği aralıklarla mutlaka yaptırması gereken ve X ışınları kullanılarak meme dokusunun görüntülenmesine dayanan tetkik yöntemidir. Sanılanın aksine mammografi çektirmenin meme dokusuna herhangi bir zararı yoktur. Yalnızca çok genç hastalarda meme dokusu yoğun olduğu için iyi görüntü vermeyebilir.
GALAKTOGRAFİ: Normal mammografi ile görülemeyen memedeki süt kanallarının içine filmde görülen bir madde verilerek görünür hale getirilmesi ve filminin çekilmesidir.

İNCE İĞNE ASPİRASYON BİYOPSİSİ (İİAB): Başta meme ve tiroid gibi yüzeyel dokular olmak üzere vücudun herhangi bir bölgesindeki kuşkulu yapılardan mikroskobik inceleme yapılabilmesi için ultrason eşliğinde görerek ya da dokunarak ince bir iğne yardımıyla hücre örneği alınması ve incelenmesi yöntemidir. Çabuk sonuç vermesi, ucuz ve kolay olması nedeniyle tercih edilir.

CORE BİYOPSİ – KALIN İĞNE BİYOPSİSİ (KİB): İnce iğne biyopsisi gibi yapılan ama farklı bir alet ve daha kalın bir iğne kullanılarak kuşkulu bölgeden doku parçası alınması ve incelenmesi yöntemidir. İğne biyopsisine göre daha ayrıntılı tanı olanağı sağlar.

TELLE İŞARETLEME: Mammografide görülen ama ultrasonda görülmeyen ve ele gelmeyen meme kitlelerinin çıkartılmasında kullanılan bir yöntemdir. Mammografi eşliğinde bazı araçlar ve hesaplama yöntemleri kullanılarak özel bir biyopsi teli kuşkulu bölgeye yerleştirilir ve tel ile birlikte kuşkulu bölge cerrahi olarak çıkartılarak incelenir.

LAPAROSKOPİK (KAPALI) CERRAHİ: Karın içindeki ameliyatların, gelişmiş cihazlar kullanılarak karın açılmadan kapalı olarak yapılmasıdır. En çok safra kesesi ve fıtık ameliyatlarında kullanılmaktadır.

ULTRASONOGRAFİ: Vücudun herhangi bir bölgesinin yüksek frekanslı ses dalgaları yardımıyla görüntülenmesidir. Meme ve tiroid gibi yüzeyel dokularda özel ultrason probları kullanılması gerekir. Belirlenen hiç bir zararı olmadığı için gebelerde ve bebeklerde tercih edilen görüntüleme yöntemidir.

ENDOSKOPİ: Sindirim sistemi hastalıklarında, gastroskopi, kolonoskopi, rektosigmoidoskopi ile yemek borusu, mide ve kalın barsakların incelenmesidir.

CORE BİYOPSİ – KALIN İĞNE BİYOPSİSİ (KİB): İnce iğne biyopsisi gibi yapılan ama farklı bir alet ve daha kalın bir iğne kullanılarak kuşkulu bölgeden doku parçası alınması ve incelenmesi yöntemidir. İğne biyopsisine göre daha ayrıntılı tanı olanağı sağlar.

AÇIK BİYOPSİ: İİAB ya da KİB’nin yapılamadığı durumlarda küçük bir cerrahi işlemle kuşkulu bölgenin tamamının ya da bir kısmının çıkartılıp incelenmesidir. Kesin tanı olanağı sağlar.

Bir Cevap Yazın

Bursa Hakkında Bursa Hakkında Bursa Fotoğrafları Tanıtım Filmleri
bursa bölge turizmi Bursa Caddeleri Bursa cafeleri bursa doğa turizmi Bursa Düğün Salonları Bursa Fuarları bursa güzellik merkezleri bursa hastaneleri bursa inanç turizmi bursa inşaat projeleri Bursa kültür merkezleri bursa kültür sanat mekanları Bursa Kır Düğünü bursa müzeleri Bursa Parkları bursa piknik alanları Bursa Restoranları bursa sektörel mekanlar bursa spor merkezleri bursa tarihi anıtlar bursa tarihi camiler bursa tarihi hamamlar bursa tarihi hanlar bursa tarihi külliyeler bursa tarihi türbeler bursa tarihi yerler bursa tarihi çarşılar Bursa İlçeleri inegöl mobilya fuarı inşaat iç dekorasyon Kale ve Surlar mobilyacılar mobilya fuarı mudanya ilçesi mustafakemalpaşa ilçesi Nilüfer İlçesi osmangazi ilçesi sinemalar yapı yaşam fuarı yenişehir ilçesi yıldırım ilçesi İnegöl ilçesi İnegöl Mobilyası İznik ilçesi

3D BURSA SANAL TUR PANORAMA

Şehrinizi görün, şehrinize görünün