Karacabey

Karacabey, Bursa´nın 60/65 km batısındaki birsrc=/dosyalar/resimler/bursa_kitabi/image/35.jpg ilçesidir. İlçe merkezi, Bursa´ya 62 km´lik işlek bir karayoluyla bağlanır. Yüzölçümü 1.285 km2, toplam nüfusu yaklaşık 80 bin olup nüfus yoğunluğu 51 kişi/km2´dir. Merkez bucağına bağlı 66 köyü vardır.Toprakları yüksek verimli Karacabey Ovası´nda en çok buğday, arpa, mısır, fasulye, bezelye,şekerpancarı, pamuk, ayçiçeği ve tütün yetiştirilir. Ayrıca patates ve soğan üretiminde gelişen ilçede, sebzecilik ve meyvecilik de gelişmiştir.

Hayvancılığın ileri düzeyde geliştiği Karacabey;salça ve un fabrikaları yanında dünyaca ünlü Sütaş markasını yaratmıştır. Mahlaç Peyniri ile de ünlenen Karacabey’in at ve koyun yetiştiriciliği ile ünlü harası ilçenin önemli markalarından biri konumundadır. Türkiye’nin en iyi yarış atları bu hara’da yetiştirilmektedir. Hara’nın geçmişi Orhan Gazi dönemine kadar uzanır. Günümüzde at yetiştiriciliğinin yanı sıra Türkiye’nin en köklü ve en büyük tarım işletmelerinden biridir.Karacabey, antik dönemde Mihaliç adı ile bilinmekteydi.Tarihte sırayla Bitinyalılar, Lidyalılar ve Pers Krallığı´nın egemenliğine girmiştir.

Kültürel Tarihi Mekânlar: Karacabey camii :Fatih Sultan Mehmed döneminde 1473 yılında yaptırılmış olup, caminin yanındaki türbede camiyi yaptıran Fatih’in vezirlerinden Karacabey ve ailesi yatmaktadır.

Issız Han: Bursa-Karacabey yolu üzerinde Uluabat’ın 5 km doğusunda yer alan Kervansaray,günümüzde tamamiyle harap halde restore edilmeyi beklemektedir.

Ulu Cami: Sultan I. Murad tarafından yaptırılmıştır.Turizm: Karacabey´in Marmara Denizi sahilinde bulunan Bayramdere, Uluabat Gölü´nün güneyinde bulunan Ayvaini Mağarası, Uluabat Gölü kıyısında yer alan ve antik adı Apolyont olan Gölyazı Köyü turistik yerleridir.

Leave a Reply

Bursa Hakkında Bursa Hakkında Bursa Foto�raflar� Tan�t�m Filmleri
3d sanal tur 360 derece 360 panorama 360 sanal tur sanal tur bursa Belediye Projeleri bursa inanç turizmi bursa kültür sanat mekanları bursa müzeleri bursa panoramik bursa sanal gezinti bursa tarihi yerler bursa turu bursa şehir merkezi inegöl mobilya fuarı iznik panorama iznik sanal gezinti mobilyacılar mobilya fuarı Modern Ev Mobilyası Modern Koltuk osmangazi ilçesi panorama 1453 panorama bursa panorama bursa 1326 panorama evleri panorama iznik panorama müzesi panorama otel panoramas panoramic panoramica panoramik bursa sanal gezi sanal tur 360 sanal tur iznik sanal tur nasıl yapılır sektörel mekanlar tarihi yerler Tarihi Çarşılar türbeler yapı yaşam fuarı Yatak Odası Yemek Odası İnegöl Mobilyası بانوراما