Karacabey

Karacabey, Bursa´nın 60/65 km batısındaki birsrc=/dosyalar/resimler/bursa_kitabi/image/35.jpg ilçesidir. İlçe merkezi, Bursa´ya 62 km´lik işlek bir karayoluyla bağlanır. Yüzölçümü 1.285 km2, toplam nüfusu yaklaşık 80 bin olup nüfus yoğunluğu 51 kişi/km2´dir. Merkez bucağına bağlı 66 köyü vardır.Toprakları yüksek verimli Karacabey Ovası´nda en çok buğday, arpa, mısır, fasulye, bezelye,şekerpancarı, pamuk, ayçiçeği ve tütün yetiştirilir. Ayrıca patates ve soğan üretiminde gelişen ilçede, sebzecilik ve meyvecilik de gelişmiştir.

Hayvancılığın ileri düzeyde geliştiği Karacabey;salça ve un fabrikaları yanında dünyaca ünlü Sütaş markasını yaratmıştır. Mahlaç Peyniri ile de ünlenen Karacabey’in at ve koyun yetiştiriciliği ile ünlü harası ilçenin önemli markalarından biri konumundadır. Türkiye’nin en iyi yarış atları bu hara’da yetiştirilmektedir. Hara’nın geçmişi Orhan Gazi dönemine kadar uzanır. Günümüzde at yetiştiriciliğinin yanı sıra Türkiye’nin en köklü ve en büyük tarım işletmelerinden biridir.Karacabey, antik dönemde Mihaliç adı ile bilinmekteydi.Tarihte sırayla Bitinyalılar, Lidyalılar ve Pers Krallığı´nın egemenliğine girmiştir.

Kültürel Tarihi Mekânlar: Karacabey camii :Fatih Sultan Mehmed döneminde 1473 yılında yaptırılmış olup, caminin yanındaki türbede camiyi yaptıran Fatih’in vezirlerinden Karacabey ve ailesi yatmaktadır.

Issız Han: Bursa-Karacabey yolu üzerinde Uluabat’ın 5 km doğusunda yer alan Kervansaray,günümüzde tamamiyle harap halde restore edilmeyi beklemektedir.

Ulu Cami: Sultan I. Murad tarafından yaptırılmıştır.Turizm: Karacabey´in Marmara Denizi sahilinde bulunan Bayramdere, Uluabat Gölü´nün güneyinde bulunan Ayvaini Mağarası, Uluabat Gölü kıyısında yer alan ve antik adı Apolyont olan Gölyazı Köyü turistik yerleridir.

Bir Cevap Yazın

Bursa Hakkında Bursa Hakkında Bursa Fotoğrafları Tanıtım Filmleri
bursa bölge turizmi Bursa Caddeleri Bursa cafeleri bursa doğa turizmi Bursa Düğün Salonları Bursa Fuarları bursa güzellik merkezleri bursa hastaneleri bursa inanç turizmi bursa inşaat projeleri Bursa kültür merkezleri bursa kültür sanat mekanları Bursa Kır Düğünü bursa müzeleri Bursa Parkları bursa piknik alanları Bursa Restoranları bursa sektörel mekanlar bursa spor merkezleri bursa tarihi anıtlar bursa tarihi camiler bursa tarihi hamamlar bursa tarihi hanlar bursa tarihi külliyeler bursa tarihi türbeler bursa tarihi yerler bursa tarihi çarşılar Bursa İlçeleri inegöl mobilya fuarı inşaat iç dekorasyon Kale ve Surlar mobilyacılar mobilya fuarı mudanya ilçesi mustafakemalpaşa ilçesi Nilüfer İlçesi osmangazi ilçesi sinemalar yapı yaşam fuarı yenişehir ilçesi yıldırım ilçesi İnegöl ilçesi İnegöl Mobilyası İznik ilçesi

3D BURSA SANAL TUR PANORAMA

Şehrinizi görün, şehrinize görünün