Karacabey

Karacabey, Bursa´nın 60/65 km batısındaki birsrc=/dosyalar/resimler/bursa_kitabi/image/35.jpg ilçesidir. İlçe merkezi, Bursa´ya 62 km´lik işlek bir karayoluyla bağlanır. Yüzölçümü 1.285 km2, toplam nüfusu yaklaşık 80 bin olup nüfus yoğunluğu 51 kişi/km2´dir. Merkez bucağına bağlı 66 köyü vardır.Toprakları yüksek verimli Karacabey Ovası´nda en çok buğday, arpa, mısır, fasulye, bezelye,şekerpancarı, pamuk, ayçiçeği ve tütün yetiştirilir. Ayrıca patates ve soğan üretiminde gelişen ilçede, sebzecilik ve meyvecilik de gelişmiştir.

Hayvancılığın ileri düzeyde geliştiği Karacabey;salça ve un fabrikaları yanında dünyaca ünlü Sütaş markasını yaratmıştır. Mahlaç Peyniri ile de ünlenen Karacabey’in at ve koyun yetiştiriciliği ile ünlü harası ilçenin önemli markalarından biri konumundadır. Türkiye’nin en iyi yarış atları bu hara’da yetiştirilmektedir. Hara’nın geçmişi Orhan Gazi dönemine kadar uzanır. Günümüzde at yetiştiriciliğinin yanı sıra Türkiye’nin en köklü ve en büyük tarım işletmelerinden biridir.Karacabey, antik dönemde Mihaliç adı ile bilinmekteydi.Tarihte sırayla Bitinyalılar, Lidyalılar ve Pers Krallığı´nın egemenliğine girmiştir.

Kültürel Tarihi Mekânlar: Karacabey camii :Fatih Sultan Mehmed döneminde 1473 yılında yaptırılmış olup, caminin yanındaki türbede camiyi yaptıran Fatih’in vezirlerinden Karacabey ve ailesi yatmaktadır.

Issız Han: Bursa-Karacabey yolu üzerinde Uluabat’ın 5 km doğusunda yer alan Kervansaray,günümüzde tamamiyle harap halde restore edilmeyi beklemektedir.

Ulu Cami: Sultan I. Murad tarafından yaptırılmıştır.Turizm: Karacabey´in Marmara Denizi sahilinde bulunan Bayramdere, Uluabat Gölü´nün güneyinde bulunan Ayvaini Mağarası, Uluabat Gölü kıyısında yer alan ve antik adı Apolyont olan Gölyazı Köyü turistik yerleridir.

Bir Cevap Yazın

Bursa Hakkında Bursa Hakkında Bursa Foto�raflar� Tan�t�m Filmleri
Belediye Projeleri bursa doğa turizmi Bursa Fuarları bursa inanç turizmi bursa kültür sanat mekanları bursa müzeleri Bursa Parkları bursa piknik alanları bursa tarihi camiler bursa tarihi türbeler bursa tarihi yerler Bursa Vizyondaki Filmler Bursa İlçeleri Cafeler düğün salonları güzellik merkezleri Hanlar inegöl mobilya fuarı inşaat Klasik Ev Mobilyası Kültür Merkezleri mobilyacılar Mobilya Dekorasyon Fuarı mobilya fuarı Modern Ev Mobilyası Modern Koltuk müzeler Nilüfer İlçesi osmangazi ilçesi oturma grupları Restoranlar sektörel mekanlar sinemalar Sosyal Tesisler tarihi camiler tarihi yerler Tarihi Çarşılar türbeler yapı yaşam fuarı yatak odaları Yatak Odası yemek odaları Yemek Odası yıldırım ilçesi İnegöl Mobilyası