Yeşil Bursa

Yeşil Bursa

Bursa, yeşil ile anılan ülkemizin tek şehridir. Bursa’ya gelen gezginlerin Bursa’da en çok dikkat çektikleri özelliği de yeşil dokusuydu.Bugün Bursa Ovası src=/dosyalar/resimler/bursa_kitabi/image/105.jpgbüyük ölçüde yapılaşmış,kent içinde de yüksek apartmanlar yeşil dokuyu yok etmiştir. Artık günümüzde Bursa il olarak yeşiliyle anılmıyor. Daha çok Bursa denince sanayi akla geliyor ya da başka bir şey…Ancak Bursa’nın yaşlı çınarları, her şeye karşın büyük ölçüde kentleşmeye karşı ayakta kalarak direniyor. Ve son yıllarda kentin tekrar yeşil kimliğine kavuşması için bütün kentte adeta bir seferberlik başlatıldığı görülüyor.Başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere bütün ilçe belediyelerinin kentsel dönüşüm projelerinde yeşillendirme çalışmalarına özen ve öncelik göstermeleri çevre adına takdir edilecek gelişmelerdir.

Kentin oksijen depolarından Kültürpark içindeki sağlıklaştırma projesinin bitirilmesi, park içindeki yapılaşmanın en aza indirilerek, yeşil alan miktarının artırılması, Merinos Fabrikası’nın olduğu yerde Hyde Park gibi içinde havuzların, spor merkezlerinin olduğu Merinos Parkı projesinin tamamlanmış olması, kent girişlerinde ve kavşaklarda, Nilüfer Deresi çevresinde ağaçlandırma ve yeşillendirme çalışmalarına öncelik verilmesi, Bursa Hayvanat Bahçesi, şehre hayat veren Botanik Parkı, Haşim İşcan Parkı, Kız Yakup/Kamberler Tarih ve Kültür Parkı Projesi, Kaplıkaya Projesi,Bursa Ovası’nı işgal eden kirletici sanayilerin şehir dışına çıkarılması girişimi gibi projelerin tamamlanmasıyla birlikte şairlere ilham veren,mavi, yeşil ve beyazın kucak kucağa yaşadığı Yeşil Bursa’ya yakın zamanda yeniden kavuşmak mümkün olacaktır.

Leave a Reply

Bursa Hakkında Bursa Hakkında Bursa Foto�raflar� Tan�t�m Filmleri
3d sanal tur 360 derece 360 panorama 360 sanal tur sanal tur bursa Belediye Projeleri bursa inanç turizmi bursa kültür sanat mekanları bursa müzeleri bursa panoramik bursa sanal gezinti bursa tarihi yerler bursa turu bursa şehir merkezi inegöl mobilya fuarı iznik panorama iznik sanal gezinti mobilyacılar mobilya fuarı Modern Ev Mobilyası Modern Koltuk osmangazi ilçesi panorama 1453 panorama bursa panorama bursa 1326 panorama evleri panorama iznik panorama müzesi panorama otel panoramas panoramic panoramica panoramik bursa sanal gezi sanal tur 360 sanal tur iznik sanal tur nasıl yapılır sektörel mekanlar tarihi yerler Tarihi Çarşılar türbeler yapı yaşam fuarı Yatak Odası Yemek Odası İnegöl Mobilyası بانوراما