Abdal Köprüsü


FOTOĞRAFLAR

MEKAN DETAYLARI

Bursa Tarihi Köprüler – Abdal Köprüsü

Bursa kenti ve ovasından çok sayıda dere geçtiği için, bu dereler üzerine çokça güzel köprüler yapılmıştır. İlk Osmanlı köprüsü sayabileceğimiz Nilüfer Köprüsü’nden başlayan bu güzel gelenek, Türkiye’de örneği olmayan Irgandı Köprüsü’yle sürmüştür. Bursa’daki tarihi köprülerimiz ne yazık ki gereken ilgiyi görmemiştir. Çok sayıda köprümüz yıkılmasına karşın yine de Bursa’da azımsanmayacak ölçüde, Abdal, Nilüfer, Mihraplı, Setbaşı, Irgandı, Tatarlar köprüleri gibi tarihi köprüler ayakta kalarak günümüze ulaşmıştır.

Abdal Köprüsü
Çekirge’nin altında, Acemler’de Nilüfer Çayı üstündeki 12 gözlü tarihi köprünün günümüzde ancak 6 gözü ayakta durmaktadır. 1669’da yaptırılan bu köprü, sivil Türk mimarisinin önde gelen bir örneğidir.

Abdal Köprüsü, Acemler ve Hürriyet Mahalleleri arasında Bursa, Mudanya yolunda, Nilüfer Çayı’nın üzerindedir. Köprüyü Abdal Çelebi isimli bir tüccar 1669 yılında yaptırmıştır. Bursa Salnamelerine göre (1906) 12 gözlü olan bu köprünün iki ucu toprak altında kalmıştır. Köprü 64 m. uzunluğunda, 4.75 m. genişliğindedir. Orta kısım yol seviyesinden biraz daha yüksekte ve sivri kemerlidir.

Köfeki taşından yapılan köprünün kuzey tarafında bir mihrap nişi, ayakları üzerinde de selyaranlar bulunmaktadır. Bu köprü 1971 yılında Karayolları tarafından onarılmıştır.

MEKAN YORUMLARI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirGoogle Maps'te aç - Yol tarifi al
Bursa Panorama
www.3dbursa.com - Tüm hakları saklıdır.
Panoramik kent tanıtım portalıYeni Yalova Yolu 4km. BUTTİM K.12, D.1635 Osmangazi / BURSA
Tel: 0532 407 21 96 - 3dbursa [at] gmail.com

facebook twitter google rss