Balibey Han


FOTOĞRAFLAR

MEKAN DETAYLARI

Bursa Tarihi Hanları – Balibey Han

Sultanlar şehrinin surlarına yaslanır Balibey Han’ı…

İlk başkent Bursa’da 500 yıllık tarihi ile şehrin göbeğinde yükselen Balibey Han geleneksel el sanatları çarşısı, adımınızı attığınız andan itibaren ruhunuzu kaplayan bir huzur ile sizi büyüler.
Bursa’nın büyülü tarih sayfalarından bir yapraktır.

15. yy. sonlarında Fatih Sultan Mehmet döneminin Niğbolu Sancak Beyi Hamza Bey’in oğlu Balibey tarafından yaptırılan han Hisar Kapı altında, Kırkmerdivenler yanındadır. Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk üç katlı hanı olma özelliği taşıyan han Kapalıçarşı’daki ticari faaliyet için kent dışından gelen kafilelere hizmet etmesi amacıyla yaptırılmıştır. Gazi Timurtaş Paşa ve Okçu Baba Türbelerinin arasında yer alan han, Bursa’da üç katlı olarak yapılmış yegane handır. Hanın içerisinde 64 oda bulunmaktadır. Yapıldığı dönemin “plaza”sı olarak nitelendirilebilecek olan Balibey Han’ın; 1950’li yıllarda bazı bölümlerinin sığınak, 1970’li yıllarda ise bir bölümünün kahvehane olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Balibey Han’ın büyük bölümü günümüze kadar ayakta kalmıştır. Sadece Kırkmerdivenler’in yapılması sırasında kısmen yıkılmıştır. Bir de yola bakan bölümleri yıkılmıştır. Vakıflara ait olan han, restorasyonu yapılması için belediyeye tahsis edilmiştir. 1692, 1634, 1748 tarihlerinde kısmi tamirler yapılmıştır.

Bursa’nın en işlek caddelerinden olan Atatürk Caddesi üzerinde yer alan Balibey Han, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları ile 2006 yılında restore edilmeye başlanmış ve 2009 yılında Balibey Han Geleneksel El Sanatları Çarşısı olarak şehriyle buluşturulmuştur.

Balibey Han’ın orta katında açılan atölyelerde geleneksel el sanatlarımız yeniden hayat buluyor. Karagöz atölyesi, türk süsleme sanatları, el yapımı toprak ve seramikler, tespih, marküteri, cam işleme, minyatür, cilt, resim sanatı, fotoğraf, karikatür, el dokuma, folklorik giysiler üretimi, çini, ağaç işlemeciliği, bıçak, gümüş ve değerli taş işlemeciliği gibi birçok el sanatı gibi atölyeleri bulunuyor.
500 yıllık tarihi ile şehrin göbeğinde yükselen Balibey Han; sosyal tesisleriyle birlikte, içerisine adımınızı attığınız andan itibaren ruhunuzu kaplayan bir huzur ile Bursalıları ağırlıyor.

Cemal Nadir Cad. Osmangazi / BURSA
Tel: 0 224 225 58 01

MEKAN YORUMLARI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirGoogle Maps'te aç - Yol tarifi al
Bursa Panorama
www.3dbursa.com - Tüm hakları saklıdır.
Panoramik kent tanıtım portalıYeni Yalova Yolu 4km. BUTTİM K.12, D.1635 Osmangazi / BURSA
Tel: 0532 407 21 96 - 3dbursa [at] gmail.com

facebook twitter google rss