Eynebey Hamamı


FOTOĞRAFLAR

MEKAN DETAYLARI

Bursa Tarihi Hamamları – Eynebey Hamamı

Eyne Bey Medresesi; Osmangazi İlçesi’nde, Tahtakale Ebu Şahme Mahallesi’ndeki İnebey Sokağı üzerinde bulunmaktadır. İnşa tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte 14. yy’a tarihlendirilen yapı, I. Murad’ın vezirlerinden Eyne Bey tarafından bitişiğindeki hamamla birlikte yaptırılmıştır. Medrese moloz taş ve tuğladan inşa edilmiştir. Bir avlu etrafında dokuz öğrenci odası, bir dershane / mescit mekanı ve üst katta da bir kütüphanesi bulunmaktadır.

Bir dönem konserve fabrikası olarak da kullanıldığı rivayet edilen yapı, günümüzde Yazma ve Eski Basma Eserler Kütüphanesi olarak kullanılmaktadır. 1948 yılında Orhan Bey Camii içinde açılan Yazma Eser Kütüphanesi 1969’da Eynebey Medresesi’ne taşınmıştır. Türkiye’deki onüç Yazma Eser Kütüphanesi’nden birisidir. (Diğer kütüphanelerin 7’si İstanbul’da, 2’si Konya’da, birer kütüphane de Sivas, Diyarbakır, Kayseri’dedir.)

Bursa Yazma ve eski Basma Eserler Kütüphanesi, İstanbul Süleymaniye ve Millet kütüphanelerinden sonra ülkedeki üçüncü büyük yazma eser kütüphanesidir. Bütün ilimlerde İslâmî yazmaların en çok bulunduğu ülke olan Türkiye’de toplam 300bin cilt civarında yazma eser bulunduğu tahmin edilmektedir. İnebey’deki kütüphanede ise 8773 cilt yazma vardır.

Kütüphanede, ilk Türk matbaacı İbrahim Müteferrika matbaası basımı nüshalardan 1928’de Latin alfabesinin kabul edildiği zamana değin Türkiye’de basılan kitapların çoğu mevcuttur. Bursa’nın geçmişine özgü çok değerli eski harita ve kitapları da bulmak mümkündür.

Ülkemizin sayılı araştırma ve özel konu kütüphanelerinden birisi olan Eyne Bey Kütüphanesi; tarih, edebiyat, filoloji, paleorafi, oryantlistik, bibliyografi, basın ve yayın tarihi, düşünce akımları tarihi, literatür tarihi gibi sosyal bilimlerin çeşitli alanlarında çalışan araştırmacılara akademik hizmet vermektedir.
Kütüphanedeki eserler dijital ortama aktarılmıştır. http://www.yazmalar.org/ adresinde arama yaparak yazma eserlere ulaşmak mümkündür.

MEKAN YORUMLARI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirGoogle Maps'te aç - Yol tarifi al
Bursa Panorama
www.3dbursa.com - Tüm hakları saklıdır.
Panoramik kent tanıtım portalıYeni Yalova Yolu 4km. BUTTİM K.12, D.1635 Osmangazi / BURSA
Tel: 0532 407 21 96 - 3dbursa [at] gmail.com

facebook twitter google rss