Koza Han


FOTOĞRAFLAR

MEKAN DETAYLARI

Bursa Tarihi Hanları – Koza Han

Ulucami ile Orhan Camii arasında yer alan “Koza Han”, II. Bayezid tarafından, hayır işlerine gelir sağlamak amacıyla 1490 yılında yaptırılmıştır. Bursa’nın en güzel ve günümüzde en yoğun kullanılan bu han, iki katlı olup, asırlardır ipek kozası ticaretine ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde de ipek mamülü kumaş ve ürünlerin satıldığı dükkanlara ev sahipliği yapmaktadır.

Dikdörtgen bir avlunun çevresinde yer alan hanın alt katında kırk beş, üst katta ise elli odası bulunur. Kapalıçarşı tarafından, çok güzel işlenmiş bir taç kapıdan girilen hanın bulunduğu avlunun ortasında taştan yapılmış, altında şadırvan bulunan, sekiz ayak üzerine oturtulmuş bir mescit bulunur. Yalnız Bursa’nın değil, Türkiye’nin de sembol hanlarından olan KozaHan en son 2008 yılında İngiltere Kraliçesi’ni ağırlamıştır.

İNGİLİZCE

Again built during the same period in order to provide monetary support in charity works in 1490 and located between Ulu Mosque and Orhan Mosque. One of the most beautiful commercial buildings is bursa Koza Khan is the main place for silkworm cocoon trading for centuries. Today, it hosts shops that sell fabric of silk and products made from silk. There are fifty five rooms on the upper şoor and forty five rooms on the lower şoor which are surrounding a rectangular shaped courtyard. There is a fountain at the centre of the courtyard and a mescit within this khan whic can be entered from a crowned gate on the Covered Bazaar side. Koza Khan is not only a symbol of Bursa but also a symbol of Turkey which was visited in 2008 by the Queen of England.

MEKAN YORUMLARI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirGoogle Maps'te aç - Yol tarifi al
Bursa Panorama
www.3dbursa.com - Tüm hakları saklıdır.
Panoramik kent tanıtım portalıYeni Yalova Yolu 4km. BUTTİM K.12, D.1635 Osmangazi / BURSA
Tel: 0532 407 21 96 - 3dbursa [at] gmail.com

facebook twitter google rss