Kütahya Hanı


FOTOĞRAFLAR

MEKAN DETAYLARI

Bursa Tarihi Hanları – Kütahya Hanı

Tuzpazarı Caddesinde bulunan hanı, Yıldırım Bayezıt’ın damadı Emir Sultan adına yaptırmıştır. II. Murat dönemi yapılarındandır.
Duvarları kesme taş ve tuğla ile yapılmıştır. 1608 yılındaki Celali isyanında han büyük zarar görmüştür.
Kütahya adı Kite veya Kutikie’den gelmiş olmalıdır. Çünkü bazı belgelerde Kite ve Kite’nin Rumcası olan Kutikie olarak anıldığı görülmüştür. Olasılıkla bir galat olmak üzere Kütahya denilmiştir.
Son yıllarda Uzunçarşı’nın altında, çukurda kaldığı için Çukur Hanı olarak anıldığı görülmüştür. Hanın bugün alt katındaki hücrelerin dışındaki tüm bölümler yıkılmıştır. Duvarları kesme taş ve tuğlayla örülmüştür. Ortasında mescidi yoktur. Özelikle güney yönündeki zemin kat mahzenleriyle batı yönündeki kapı kemeriyle, merdiven ve birkaç oda kalmıştır. Kuzeydeki bölüm ise kısmen yıkılıp, yerine apartman yapılmıştır.
Emir Sultan’ın vakfı iken nasılsa özel mülke geçmiştir.

Raif Kaplanoğlu

İNGİLİZCE

Street Tuzpazarı the inn, built in the name of Emir Sultan Yildirim Bayezit son in law. II. Muratbuildings of the period.
The walls were made of stone and brick. Jalali Khan uprising in 1608 have suffered extensive damage.
Kite or the name must have been Kutikie’den Kutahya. Kite and kite Rumcası because somedocuments were mentioned as the Kutikie. Kutahya likely to be called a Galatian.
Uzunçarşı’nın in recent years, under the pit for the pit that was mentioned in the Han. Allsections of the cells outside the ground floor of the inn was demolished today. The walls are built of stone and brick. There is no mosque in the middle. Especially towards the southerngate to the west of the ground floor mahzenleriyle belt, and a couple of stairs up to the room.The northern section of the partially collapsed, were apartment instead.
However, while private property was the foundation of Emir Sultan.

Raif Kaplanoglu

MEKAN YORUMLARI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirGoogle Maps'te aç - Yol tarifi al
Bursa Panorama
www.3dbursa.com - Tüm hakları saklıdır.
Panoramik kent tanıtım portalıYeni Yalova Yolu 4km. BUTTİM K.12, D.1635 Osmangazi / BURSA
Tel: 0532 407 21 96 - 3dbursa [at] gmail.com

facebook twitter google rss