Misi Köyü


FOTOĞRAFLAR

MEKAN DETAYLARI

Bursa Köyleri – Misi Köyü

Tarihi çok eskilere dayanan Gümüştepe köyünün ilk adının Misipolis olduğu sanılıyor. Bursa’nın merkezinden yalnızca 12 kilometre uzaklıkta yer alan Misi Köyü, doğallığından hiçbir şey kaybetmemiş haliyle kendisini görmeye gelenleri konuk eder. Sınırsız yeşilliği, söğütleri, meyve ağaçları ve bir köprü gibi gökyüzüne uzanan kavak ağaçlarıyla, antik çağda başlayan bir öyküyü günümüze kadar taşıyan tarihi köy, asma yaprağı, misket üzümü ve şarabı ile çok ünlüdür.

ENGLISH
It is supposed that the first name of ancient Gümüstepe Village is Misipolis. Misi Village, which is only 12 kilometers away from the city center of Bursa, hosts its guest by its naturality. This village with its measureless green, willows, fruit trees and poplar trees like a bridge to the sky, carried an ancient story to these days also famous with its grape leaf, muscatel grape and wine.

ARABIC
قرية المس
تبعد عن مدينة بورصة 12 كم وهي قرية مازالت تحافظ على سرها الطبيعي عبر الأزمان حيث الطبيعة الخلابة واشجارها المثمرة من كل أطيف الفواكهه

MEKAN YORUMLARI

“Misi Köyü” için 5 cevap

 1. Jale dedi ki:

  Emeğinize sağlık gerçekten çok güzel olmuş

 2. murat dedi ki:

  hakikaten etkileyici..bu haftasonu ailemle piknik yapabileceğim yerler nereleri var acaba diye arama yaptığımda bu siteyi gördüm..bi yer daha nasıl iyi anlatılamaz herhalde..tek eksik daha fazla yer bilgisi olsa daha iyi olur..seçenekler az..onun haricinde gerçekten etkileyici..tebrikler!!

 3. murat dedi ki:

  hakikaten etkileyici..bu haftasonu ailemle piknik yapabileceğim yerler nereleri var acaba diye arama yaptığımda bu siteyi gördüm..bi yer daha iyi anlatılamaz herhalde..tek eksik daha fazla yer bilgisi olsa daha iyi olur..seçenekler az..onun haricinde gerçekten etkileyici..tebrikler!!

 4. ömer gürler dedi ki:

  1976 yılının temmuz,ağustos aylarında doğancı barajından Bursaya gelecek su isale ,plan proje,harita ,ölçüm işlerine çalıştım.15 yaşındaydım.doğancı köyü köprüsünden doburca köyünün üstüne kadar adım adım ölçüm yapmıştık.çalıştığımız süre içinde misiköy yani gümüştepe de konajlamıştık tarihi bir osmanlı evinde.zaten bildiğimkadarıyla köyün tatamı eski osmanlı mimarisiydi evler.bir şey dikkatimiz çekti eski bir “rum”köyü ne alaksı var köyün şimdiki yerinde veya yakınlarında rumlar yaşamış olabilir.ama eski bir rum köyü dmek ben tarihni bilmiyorum tabiki ama eğer öyle bir şey olsaydı rumlardan kalma bir çok ev veya başka eser olurdu.ona bakarsak bizm köyün oralarda romalılardan kalma,geçmiş kavimlerden kalma bir çok mermer kalıntı çıkıyor.bir yerde hem 200 senelık bir tarihi var deniyor sonra eski bir rum köyü çeliki değilmi bu yani….o yıllarda tanıdığım sanırım rahmetli olmuştur süleyman amca vardı konakladığımız evin karşısında iyikil sever sohbeti dinelenir bi, amcaydı.bizimle DSİ.de mevsimlik,geçici işçi olarak çalışan ömer abi,lakabı kaddafi olan hüseyin abi falan vardı.yardım sever isanlardı.yabancı olduğumuz için tabiki pek gezme fırsatımız olmadı çünki baız köylerde o tip şeyleri sevmezler.gençlerden pek arakadaşımızda olmadı…birde hiç unutamadığım düğün olduğunda gece yarılarına kadar tabanclar susmazdı.misiköye selamlar.

 5. izzettin dedi ki:

  Syn Ömer gürler
  ben aslen misi köylüyüm ve sizinle aynı yaşlardayız misi köyünü gerçekten yaşayan biri olarak Osmanlı mimarısı ve köyü olduğunu tespit etmişsin. Misi köyü 1316 tarihinde kurulan bir Osmanlı (manav) köyüdür. Mimari yapılarda Osmanlı usulü cumbalı ahşap evlerdir. Bizim dışımızda olanlar Rum, Bizans , Lidya , flidyalılardan kaldığını iddia edenler oluyor bunların hepsi gerçek dışıdır. misiköyü.com veya MİSİ-DER (facebook) adreslerinden misi köyü bilgilerine ulaşabilirsiniz. Ömer abi ve Hüseyin abi rahmetli oldu Süleyman amca halen yaşıyor. Paylaştığınız bilgiler için Teşekkür ederiz…Google Maps'te aç - Yol tarifi al
Bursa Panorama
www.3dbursa.com - Tüm hakları saklıdır.
Panoramik kent tanıtım portalıYeni Yalova Yolu 4km. BUTTİM K.12, D.1635 Osmangazi / BURSA
Tel: 0532 407 21 96 - 3dbursa [at] gmail.com

facebook twitter google rss