Mamer Cerrahi Merkezi

Bursa Hastaneleri – Mamer Cerrahi Merkezi

Mudanya Yolu 3. kilometre
(Hamitler-Fethiye İstasyonu) – BURSA

Telefon/Randevu: 90 (224) 241 65 65
Fax: 90 (224) 241 63 63

MAMMOGRAFİ: 35 yaşını geçen her kadının hiç bir yakınması olmasa bile doktorunun belirleyeceği aralıklarla mutlaka yaptırması gereken ve X ışınları kullanılarak meme dokusunun görüntülenmesine dayanan tetkik yöntemidir. Sanılanın aksine mammografi çektirmenin meme dokusuna herhangi bir zararı yoktur. Yalnızca çok genç hastalarda meme dokusu yoğun olduğu için iyi görüntü vermeyebilir.
GALAKTOGRAFİ: Normal mammografi ile görülemeyen memedeki süt kanallarının içine filmde görülen bir madde verilerek görünür hale getirilmesi ve filminin çekilmesidir.

İNCE İĞNE ASPİRASYON BİYOPSİSİ (İİAB): Başta meme ve tiroid gibi yüzeyel dokular olmak üzere vücudun herhangi bir bölgesindeki kuşkulu yapılardan mikroskobik inceleme yapılabilmesi için ultrason eşliğinde görerek ya da dokunarak ince bir iğne yardımıyla hücre örneği alınması ve incelenmesi yöntemidir. Çabuk sonuç vermesi, ucuz ve kolay olması nedeniyle tercih edilir.

CORE BİYOPSİ – KALIN İĞNE BİYOPSİSİ (KİB): İnce iğne biyopsisi gibi yapılan ama farklı bir alet ve daha kalın bir iğne kullanılarak kuşkulu bölgeden doku parçası alınması ve incelenmesi yöntemidir. İğne biyopsisine göre daha ayrıntılı tanı olanağı sağlar.

TELLE İŞARETLEME: Mammografide görülen ama ultrasonda görülmeyen ve ele gelmeyen meme kitlelerinin çıkartılmasında kullanılan bir yöntemdir. Mammografi eşliğinde bazı araçlar ve hesaplama yöntemleri kullanılarak özel bir biyopsi teli kuşkulu bölgeye yerleştirilir ve tel ile birlikte kuşkulu bölge cerrahi olarak çıkartılarak incelenir.

LAPAROSKOPİK (KAPALI) CERRAHİ: Karın içindeki ameliyatların, gelişmiş cihazlar kullanılarak karın açılmadan kapalı olarak yapılmasıdır. En çok safra kesesi ve fıtık ameliyatlarında kullanılmaktadır.

ULTRASONOGRAFİ: Vücudun herhangi bir bölgesinin yüksek frekanslı ses dalgaları yardımıyla görüntülenmesidir. Meme ve tiroid gibi yüzeyel dokularda özel ultrason probları kullanılması gerekir. Belirlenen hiç bir zararı olmadığı için gebelerde ve bebeklerde tercih edilen görüntüleme yöntemidir.

ENDOSKOPİ: Sindirim sistemi hastalıklarında, gastroskopi, kolonoskopi, rektosigmoidoskopi ile yemek borusu, mide ve kalın barsakların incelenmesidir.

CORE BİYOPSİ – KALIN İĞNE BİYOPSİSİ (KİB): İnce iğne biyopsisi gibi yapılan ama farklı bir alet ve daha kalın bir iğne kullanılarak kuşkulu bölgeden doku parçası alınması ve incelenmesi yöntemidir. İğne biyopsisine göre daha ayrıntılı tanı olanağı sağlar.

AÇIK BİYOPSİ: İİAB ya da KİB’nin yapılamadığı durumlarda küçük bir cerrahi işlemle kuşkulu bölgenin tamamının ya da bir kısmının çıkartılıp incelenmesidir. Kesin tanı olanağı sağlar.

Foto Galeri

Bir Cevap Yazın

Bunlarada Gözatın

Türk İslam Eserleri Müzesi
Dağ Yolu
Bekir Dede (Zafranlık) Türbesi
Kitapevi Otel
Apolyont Han
Otoshow Fuarı-2011
Hamam Müzesi
Ahmet Hamdi Tanpınar Cad

Dijital Katalog

Google Maps'te aç - Yol tarifi al

Mamer Cerrahi Merkezi • Bursa Hastaneleri •


Yeni Yalova Yolu 4km. BUTTİM K.12, D.1635 Osmangazi / BURSA
Tel: 0532 407 21 96 - 0224 250 50 00
3dbursa [at] gmail.com
Bursa Panorama
www.3dbursa.com - Tüm hakları saklıdır.
Panoramik kent tanıtım portalı
facebook twitter google rss