Tophane Saat Kulesi


FOTOĞRAFLAR

MEKAN DETAYLARI

Bursa Saat Kulesi – Tophane Saat Kulesi

Bursa Tarihi Anıtları, Bursa Tarihi Yerler kategorisindeki Tophane Saat Kulesi
Bursa Saat Kulesi Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri’nin de içinde bulunduğu Tophane
Parkı’ndadır. Bursa Saat Kulesi ilk kez Sultan Abdülaziz (1861-1876) döneminde yangın kulesi olarak yapılmıştır. Kesme taştan inşa edilen kulenin ikinci ve üçüncü katında bir balkon, her cephesinde de sivri kemerli birer pencere, yanında da birer niş olduğu bilinmektedir. Üçüncü katında Bursa’ya bakan yüzünde yuvarlak kadranlı bir saat olan ilk kule yıkılmıştır. Ancak kulenin ne zaman yıkıldığı bilinmemektedir. Aynı yere yeniden kule yapılmış ve Sultan 2.Abdülhamid’in tahta çıkışının 30. yılında Vali Reşit Mümtaz Paşa tarafından törenle açılmıştır. 1906’da tamamlanan 25 metre yüksekliğindeki 6 katlı kule kesme taştan yapılmıştır. 65×4.65 metre planlı yapıya dört basamaklı yuvarlak kemerli bir kapıdan girilmektedir. Kuleye içinden yapılmış 89 basamaklı ahşap bir merdivenle çıkılabilmektedir. Kulenin kare gövdesini beş profili saçak, altı parçaya bölmektedir. Her katın cephesinde yuvarlak kemerli, dikdörtgen birer pencere bulunmaktadır. En üst katın her bir yüzüne de yuvarlak kadranlı birer saat yerleştirilmiştir. Günümüzde orijinalinin yerine elektronik bir saat takılan kule, yangın gözetleme kulesi olarak da kullanılmaktadır.

Bursa Clock Tower
It is in Tophane (Armoury) Park that Mausoleums of Osman Gazi and Orhangazi are also in. Bursa Clock Tower was built at Sultan Abdülaziz Time (1861-1876) as a fire tower. The tower was made from cutting stones; it has got a balcony at the second and third floors, a sharp arched window at every side and a niche, next to the windows. The first tower, which has got Bursa view and had a clock, at the third floor, was ruined. But, the time of destruction is not known. One tower was rebuilt at the same place; the Governor Reşit Mümtaz Paşa opened it for 2nd Abdülhamid’s 30th acceding annual. The tower, which is 25 mt. high and has 6 floors, was built in 1906.

MEKAN YORUMLARI

“Tophane Saat Kulesi” için 2 cevap

  1. ceyhun akgün dedi ki:

    Tophane Saat Kulesini ve o muhteşem manzarası harika. Bu keyifi bizlere sunduğunuz için tşk. Bursanın güzelliği ayrıca bir başka ortaya çıkmış

  2. cansu dedi ki:

    bencede iyi bunun sayesinde ödevimi yaptım tşk

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirGoogle Maps'te aç - Yol tarifi al
Bursa Panorama
www.3dbursa.com - Tüm hakları saklıdır.
Panoramik kent tanıtım portalıYeni Yalova Yolu 4km. BUTTİM K.12, D.1635 Osmangazi / BURSA
Tel: 0532 407 21 96 - 3dbursa [at] gmail.com

facebook twitter google rss