İskender Efendi Konağı

Botanik Park, Soğanlı – Osmangazi – Bursa


FOTOĞRAFLAR

TANITIM KLİBİ

MEKAN DETAYLARI

İskender Efendi Konağı

İskender Efendi Konağı, Bursa İskender Kebap Restoranları arasında tüm dünyada bir marka olan İskender Kebabı, siz Bursalı misafirlerini beklemektedir.

Kapasite

Divan Oda Oturma Kapasitesi: 14 kişi
Baş Oda Oturma Kapasitesi : 20 kişi
Sofa Salon Oturma Kapasitesi: 60 kişi
Taşlık Salon Oturma Kapasitesi: 180 kişi
Açıkhava Oturma Kapasitesi: 300 kişi

İSKENDER® yiyeceğin adı değildir. Yiyeceğin adı Döner Kebap’tır. İskender adı döner ile bütünleşmiş, isim gibi kullanıla gelmiştir. Oysa tabak içerisine pide, yoğurt, et, sos ve benzeri şeylerin bir araya gelmiş olması bizim icadımız, bizim güvenilirliğimiz, bizim kalite anlayışımız ve müşteri ile bütünleşmemizdir. İSKENDER®-Yavuz İskenderoğlu sadece bir restoranın, ya da bir mekânın adı değildir. Kebapçı İSKENDER®-Yavuz İskenderoğlu ulusalda Bursa için yerel, uluslararası boyutta ise Türkiye için ulusal bir kültür olarak tanımlanabilir.

İSKENDER® markasına sahip olmak hem büyük bir keyif, hem de çok büyük bir sorumluluk yüklüyor. Bu sorumluluk şahsi karım ve zararımdan kaynaklanmıyor. İskender markasının Türkiye’yi de aşmış ününden kaynaklanıyor. Ülke sınırları aşıldığı anda İskender Türkiye’nin bir değeridir. Bu sebeple doğmuş bu markayı dünya standartlarında bir marka haline getirmeyi ulusal bir hizmet olarak anlıyor ve tüm çalışmalarımızı bunun üzerine kuruyoruz.

İskender Efendi Konağı, Kurumsallığa geçişte çok büyük adımlar atan ve günümüzün ciddi gıda markalarından olan markamız; sosyal sorumluluğunun ve güvenilir bir marka olmanın bir gereği olarak, ISO 9001:2000 yanı sıra; büyük bir gururla belirtmek isterim ki gıda sektöründe en önemli belge olan HACCP 13001’i “Döner Üretim ve Sunumu” alanında Türkiye’de alan ilk kuruluş olmuştur.

İskender Efendi Konağı, üçüncü kuşak torun, baş ustamız, Süleyman oğlu Yavuz İskenderoğlu’nun 1997 yılından 2003’e kadar süren altı yıllık emeğinin ürünü olup, yaklaşık 150 yıllık kültürümüz anısına, tarihi değerlerimizle gelecek nesiller arasında köprü kurmak amacı ile tarihimize sadık kalınarak inşa edilmiş olup, XVII. yüzyıl Osmanlı mimarisinin ve kültürünün en belirgin özelliklerini taşıyan yegane mimari eserlerden biridir.

İskender Efendi Konağı, projesi iki ana yapıdan oluşmaktadır. Bu yapılardan birincisi, 19.yy Kayhan Çarşısı’ndaki ilk Kebapçı dükkanımızın konsepti baz alınarak yapılan “İskender® Dükkanı”. Açık mavi konsepti, çivisiz inşa tekniği uygulaması, kurumsal ilkelerini temsil eden türkuaz mavisi İskender® Papatyaları, 150 yıllık tat, çeşni ve sunuşu ile Yavuz İskenderoğlu İskender® konseptini de oluşturan bu uygulama, Soğanlı Botanik Parkı’ndaki İskender Efendi Konağı projesinin birinci ayağını oluşturmaktadır.

İskender Efendi Konağı, Projedeki diğer ana yapı ise, dedemiz İskender Efendi’nin vakti zamanında, Bursa merkezinde olan Irgandı Köprüsü civarında yaşamış olduğu konaktan esinlenerek 17.yy döneminin malzeme ve yapım usulü kullanılarak; restorasyon olarak değil de restitüsyon tekniği uygulanarak yeniden yapılan İskender Efendi Konağı’dır.

İskender Efendi Konağı, Konak girişindeki çift kanatlı büyük ahşap kapı Bursa Yeşil camiinin giriş kapısının birebir kopyasıdır ve Güneydoğu’lu usta hattatlara yaptırılmıştır. Giriş’teki Kebapçı İskender® tabelamız Dede İskender Efendi’nin ilk dükkanımızda kullandığı orijinal el yazması eski Türkçe tabeladır.

Giriş tavanında bulunan Osmanlı kabartma motifleri, İskender Efendi’nin 17.yy’ da yaşamış olduğu konağından sökülerek monte edilmiştir.

Zemindeki çini karo döşemeleri, XVII. yüzyılda konaklarda kullanılan çini karoların birebir replikası olup, İstanbul Ortaköy’deki günümüzün son Ermeni ustalarınca tamamen el işçiliğiyle üretilmiştir. Karoların üzerindeki çınar yaprağını andıran motifler Osmanlı güneşini simgeler.

MEKAN YORUMLARI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirGoogle Maps'te aç - Yol tarifi al
Bursa Panorama
www.3dbursa.com - Tüm hakları saklıdır.
Panoramik kent tanıtım portalıYeni Yalova Yolu 4km. BUTTİM K.12, D.1635 Osmangazi / BURSA
Tel: 0532 407 21 96 - 3dbursa [at] gmail.com

facebook twitter google rss