Karacabey - BURSA, Bursa'yı Yönetenler ve İlçeler - 3dbursa.com

Karacabey


Galeri


Karacabey, Bursa´nın 60/65 km batısındaki birsrc=/dosyalar/resimler/bursa_kitabi/image/35.jpg ilçesidir. İlçe merkezi, Bursa´ya 62 km´lik işlek bir karayoluyla bağlanır. Yüzölçümü 1.285 km2, toplam nüfusu yaklaşık 80 bin olup nüfus yoğunluğu 51 kişi/km2´dir. Merkez bucağına bağlı 66 köyü vardır.Toprakları yüksek verimli Karacabey Ovası´nda en çok buğday, arpa, mısır, fasulye, bezelye,şekerpancarı, pamuk, ayçiçeği ve tütün yetiştirilir. Ayrıca patates ve soğan üretiminde gelişen ilçede, sebzecilik ve meyvecilik de gelişmiştir.

Hayvancılığın ileri düzeyde geliştiği Karacabey;salça ve un fabrikaları yanında dünyaca ünlü Sütaş markasını yaratmıştır. Mahlaç Peyniri ile de ünlenen Karacabey’in at ve koyun yetiştiriciliği ile ünlü harası ilçenin önemli markalarından biri konumundadır. Türkiye’nin en iyi yarış atları bu hara’da yetiştirilmektedir. Hara’nın geçmişi Orhan Gazi dönemine kadar uzanır. Günümüzde at yetiştiriciliğinin yanı sıra Türkiye’nin en köklü ve en büyük tarım işletmelerinden biridir.Karacabey, antik dönemde Mihaliç adı ile bilinmekteydi.Tarihte sırayla Bitinyalılar, Lidyalılar ve Pers Krallığı´nın egemenliğine girmiştir.

Kültürel Tarihi Mekânlar: Karacabey camii :Fatih Sultan Mehmed döneminde 1473 yılında yaptırılmış olup, caminin yanındaki türbede camiyi yaptıran Fatih’in vezirlerinden Karacabey ve ailesi yatmaktadır.

Issız Han: Bursa-Karacabey yolu üzerinde Uluabat’ın 5 km doğusunda yer alan Kervansaray,günümüzde tamamiyle harap halde restore edilmeyi beklemektedir.

Ulu Cami: Sultan I. Murad tarafından yaptırılmıştır.Turizm: Karacabey´in Marmara Denizi sahilinde bulunan Bayramdere, Uluabat Gölü´nün güneyinde bulunan Ayvaini Mağarası, Uluabat Gölü kıyısında yer alan ve antik adı Apolyont olan Gölyazı Köyü turistik yerleridir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Maps'te aç - Yol tarifi al



Yeni Yalova Yolu 4km. BUTTİM K.12, D.1635 Osmangazi / BURSA
Tel: 0532 407 21 96 - 0224 250 50 00
3dbursa [at] gmail.com
Bursa Panorama
www.3dbursa.com - Tüm hakları saklıdır.
Panoramik kent tanıtım portalı
facebook twitter google rss