Karlı Bursa


FOTOĞRAFLAR

MEKAN DETAYLARI

KOZAHAN

Koza Han 1491 ‘de II. Bayezid tarafından mimar Abdül Ula Bin Pulat Şah ‘a İstanbul’daki eserlerine vakıf olarak yaptırmıştır. Ulu Cami ve Orhan Cami arasında bulunur. Eskiden ipek böceği kozalarının satışının yapıldığı bir yerde kozalardan elde edilen ipek kumaşlar Bursa’nın tekstil merkezi olmasında büyük rol oynamıştır.

ULUCAMİ

Bursa ilinin en görkemli camisidir. Evliya Çelebi’nin ifadesiyle Bursa ’ nın Ayasofya’sıdır. Bu cami, Osmanlı Devleti ‘nin 4.hükümdarı Yıldırım Beyazıt tarafından mimar Ali Neccar ‘a yaptırılmıştır. Cami 1396-1399 yılları arasında yapılmıştır. Rivayete göre Sultan, Niğbolu Zaferi öncesinde savaşı kazanmak için Tanrıya yalvarmış ve 20 cami yaptırmayı adamıştır.

Savaş kazanıldıktan sonra 20 ayrı cami yerine 20 kubbeli tek bir cami yapılmasına karar vermiştir. Caminin  bu savaştan elde edilen ganimetlerle yapılması planlanıyordu. Yıldırım Beyazıt’ ın esir düşmesinden sonra Timur, camiyi ahır olarak kullanmıştır.1403 yılında Moğol Şeyhi Emir Bedrüddin camiyi yaktırmıştır. Caminin onarımını Beyazıd’ ın oğlu 1.Mehmet gerçekleştirmiştir. 1421 yılında cami ibadete açıldı.

MEKAN YORUMLARI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirGoogle Maps'te aç - Yol tarifi al
Bursa Panorama
www.3dbursa.com - Tüm hakları saklıdır.
Panoramik kent tanıtım portalıYeni Yalova Yolu 4km. BUTTİM K.12, D.1635 Osmangazi / BURSA
Tel: 0532 407 21 96 - 3dbursa [at] gmail.com

facebook twitter google rss