Misi Köprübaşı Çay Bahçesi

Gümüştepe Mah, Karşıyaka Cad.
Nilüfer/ BURSA


FOTOĞRAFLAR

MEKAN DETAYLARI

Misi Köprübaşı Kahvaltı

Misi Köprübaşı Aile Çay Bahçesi, Misi Köyü keyifli zaman geçirmek isteyenler için, şehrin gürültüsünden stresinden kurtulmak isteyenler için, akşam saati dostlarıyla keyifli sohbet yapmak isteyenler için muhteşem bir yerdir.

Mekan Özellikleri

Fiyat Aralığı :

  • Kahvaltı Menü : TL.
  • Yemek Menü :

Kahvaltı Türü : Serpme

Kahvaltı Menü İçeriği :

  • Ezine Beyaz Peynir, Kaşar Peyniri, Çeçil Peyniri, Siyah Zeytin, Yeşil Zeytin, 3 çeşit Reçel, Kaymak, Bal, Kahvaltılık salça, Domates, Salatalık, Maydonoz, Ekmek, Su, Sınırsız Çay, Tavada yumurta, Sigara Böreği, İçi Lorlu Kaşarlı İçli Köfte, Patetes Kızartması ve Zeytinyağlı Yaprak Sarma

Mekan, Çevre Özellikleri :

  • Manzara : Bahçe manzaralı, Köy Manzaralı
  • Mekan Alanı: Açık ve Kapalı Alan

Kapasite:

  • Kapalı alan kapasite : kişi
  • Açık alan kapasite : kişi

Hizmet verilen organizasyon türleri :

  • Öğle arası aile yemekleri, İş yemekleri, lansmanlar, brunch, gala yemekleri, kahvaltı,

Bölge – Ulaşım : Misi Köyü – Nilüfer – Bursa

Yetkili Kişi : Sezer Işıklı

Misi Köprübaşı Aile Çay Bahçesi

Misi ya da bugünkü adı ile Gümüştepe Mahallesi Bursa’nın Nilüfer İlçesi’nde Bursa’dan yaklaşık 12 km uzaklıkta içinden dere geçen şirin bir köy.

Bursa’nın en eski yerleşim alanlarından biri olan Misi Köyü, sahip olduğu eski evleriyle, tarihi kalıntılarıyla şehre gelen turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Özellikle asma yaprağı, şarapları ve pekmeziyle ünlü olan köy aynı zamanda oldukça tarihi bir yerleşim yeri. Köyün kuruluşu M.S. 183’e dayanıyor. Alex adlı bir keşiş ve yanındaki 85 Hıristiyan, o zamanki adı ile Mysia‘a yerleşiyor. Burası İncil konsüllerini yapıldığı bir yer aynı zamanda. Ayrıca köyde yer aldığı söylenen Kavacık Sultan Yatırı‘nın da Müslümanlar için önemli olduğu biliniyor. Kavacık Sultan’ın, Bursa’nın fethi öncesi kendisine saldıran 15 Bizans askerini öldürdüğü rivayet edilen Baciyan-i Rumlardan bir kadın olduğunu söyleniyor.

Osmanlı mimarisinin günümüze bir yansıması olan Misi Köyü, 1989 yılında kentsel sit alanı ilan edilip koruma altına alınmıştır. Yapılan restorasyon çalışmalarıyla yapıların doğallığı korunmuştur ve restore edilen bu yapıların sosyal tesislere dönüştürülmesi planlanmaktadır. Köy; köyün içinden geçen nilüfer çayı, meyve ağaçları, çınar ağaçları ve kavak ağaçlarıyla mükemmel bir doğaya sahip olup günümüzde insanların dinlenmek ve piknik yapmak için sıklıkla tercih ettiği bir mekandır.

Köyde 2011 yılında, halk kültürü ve folklor araştırmacısı ve Karagöz Gölge Oyunu’nu günümüzde yaşatan sanatçı olan Şinasi Çelikkol tarafından açılan Etnografya Evi bulunmaktadır. Bu Etnografya Evi’nin içinde dokuma tezgahları, Bursa’nın yöresel el işlemeleri, yöresel kıyafetler, eşyalar ve küçük bir Karagöz perdesi yer almaktadır. Köyü ziyarete gelenler temsili bir ücret karşılığında bu evi de gezebilmektedirler.

Misi Köyü keyifli zaman geçirmek isteyenler için, şehrin gürültüsünden stresinden kurtulmak isteyenler için, akşam saati dostlarıyla keyifli sohbet yapmak isteyenler için muhteşem bir yerdir.İki dine ait kutsalların bulunduğu isteyene şarap isteyen pekmez verilen çok güzel bir mesire yeridir.

MEKAN YORUMLARI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirGoogle Maps'te aç - Yol tarifi al
Bursa Panorama
www.3dbursa.com - Tüm hakları saklıdır.
Panoramik kent tanıtım portalıYeni Yalova Yolu 4km. BUTTİM K.12, D.1635 Osmangazi / BURSA
Tel: 0532 407 21 96 - 3dbursa [at] gmail.com

facebook twitter google rss