Nilüfer - BURSA, Bursa'yı Yönetenler ve İlçeler - 3dbursa.com

Nilüfer


Galeri


src=/dosyalar/resimler/bursa_kitabi/image/26.jpgNilüfer ilçesi adını içinden geçen Nilüfer Çayı´ndan almıştır. Nilüfer Çayı ise adını Orhan Gazi´nin karısı Nilüfer Hatun´dan almıştır. İlçe,doğusunda Osmangazi, güneyinde Orhaneli,batısında Mustafakemalpaşa, Uluabat Gölü ve Karacabey, kuzeyinde Mudanya ile çevrilidir.Denizden yüksekliği 100-150 metredir.Bursa’nın doğusunda yer alan Nilüfer İlçesi’nin Akçalar, Çalı, Görükle, Hasanağa, Kayapa ve Gölyazı olmak üzere 6 tane beldesi ve Yaylacık, Yolçatı, Badırga, Doğanköy, Dağyenice,Atlas, Kadriye, Üçpınar, İnegazi, Tahtalı,Başköy, Karacaoba, Çatalağıl, Çaylı, Konaklı,Büyükbalıklı, Gökçe, İrfaniye, Unçukuru, Fadıllı,Ayvaköy, Güngören, Korubaşı, aksempınar ve Kuruçeşme´den oluşan 25 köy vardır.Yeni yeni yapılaşmanın gerçekleştiği Nilüfer,Bursa’nın kent planlaması ve çevre düzenlemeleri açısından en avantajlı ilçesidir. Yeni yerleşim bölgelerine açık bir alan üzerinde bulunmasından dolayı Bursa’nın nüfus artış hızı en fazla olan ilçesidir. 2007 yılı itibariyle 251 bin olan ilçe nüfusu her yıl yaklaşık % 10 artış göstermektedir.

Tarım: İlçede tarım gelişmiştir. İlçede ekili alanların bir bölümünde buğday, arpa, yulaf,fasulye, bakla yetiştirilir. Bunların dışında biber,patlıcan, domates, soğan gibi sebzeler yetiştirilir. Endüstri bitkilerinden şeker pancarı,susam, ayçiçeği yetiştirilir. Meyve üretimi de yaygındır. En çok şeftali, dut, ceviz, elma,erik, üzüm, kiraz, armut gibi meyveler yetiştirilir.

Sanayi: Bursa ve Türkiye’ye sağladığı ekonomik katkı açısından ilk sıralarda yer alan Nilüfer İlçesi son yıllarda yoğun bir sanayileşmeye sahne oldu. Bursa’nın en önemli sanayi bölgesi olan Pilot Sanayi, ilçe sınırları içindedir.Bursa’nın en büyük sanayi kuruluşları olan Renault Otomobil Fabrikası, Sifaş, Bisaş, Flament,Besaş, Coşkunöz, Polylen, SKT gibi önemli sanayi kuruluşları bu bölgededir. Ayrıca Organize Sanayi Bölgesi de Nilüfer ilçesinde kurulmuştur. Bursa-Orhaneli Karayolu’nun batısında, Bursa-İzmir yolunun güneyinde çok geniş bir alana yayılan Organize Sanayi Bölgesinde pek çok sanayi kuruluşu çalışmalarını sürdürmektedir. Nilüfer, bu özelliği ile Bursa nüfusunun % 80’ne istihdam imkânı sağlayan ilçesidir.

Hayvancılık: İlçede küçükbaş hayvan üretimi gelişmiştir. Arcılık, tavukçuluk, ipekböcekçiliği önemli gelir kaynakları arasındadır. Büyükbaş hayvan üretimi de son yıllarda artmıştır.Eğitim, Kültür: Uludağ Üniversitesi ve Kampusu,Nilüfer ilçesi sınırları içindedir. Burada pek çok fakülte ve yüksekokul çalışmalarını sürdürmektedir. Uludağ Tıp Fakültesi Hastanesi de Görükle Kampusu içinde yer alır. İlçedeki Konak Kültür Sanatevi, 2005 yılında hizmet vermeye başlamıştır.Tarihi – Kültürel Mekânlar: 1986’da kurulan Osman Gazi Hipodrom’u ile Bursa’nın profesyonel anlamda ilk, Türkiye’nin ise en büyük karting pistinin yer aldığı Nilüfer ilçesinde;Alaaddin Bey köyünde bulunan Tepecik Höyüğü, Akçalar Aktopraklık höyüğü, Kite/Ürünlü,Gölyazı ve Tahtalı köyü gibi arkeolojik sit kapsamına alınmış bölgelerde; tarihin çeşitli dönemlerine ait kale, kilise, manastır, cami, hamam ve çeşme gibi tarihi anıtlarla tabiat varlıkları bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Maps'te aç - Yol tarifi alYeni Yalova Yolu 4km. BUTTİM K.12, D.1635 Osmangazi / BURSA
Tel: 0532 407 21 96 - 0224 250 50 00
3dbursa [at] gmail.com
Bursa Panorama
www.3dbursa.com - Tüm hakları saklıdır.
Panoramik kent tanıtım portalı
facebook twitter google rss