Yenişehir


FOTOĞRAFLAR

MEKAN DETAYLARI

Coğrafi Konumu:

Yenişehir kendi adını taşıyan ovanın ortasına yakın, düz bir arazi üzerine kurulmuştur. 40 ile 15 derece kuzey enlemleri ile 29 ile 40 boylamları arasında yer almaktadır.
Türkiye’nin geneline bakıldığında Yenişehir, Anadolu’nun batısında, Marmara Bölgesinin güney doğusunda bulunmaktadır. Bilecik-Bursa karayolu üzerindedir. Bursa’ya 55, Bilecik’e 39 km. uzaklıktadır. Bu illerin dışında ilçelerle de komşuluğu vardır. Bunlar da güneyde İnegöl, kuzeyde İznik’tir. Bu yakın komşularının ötesinde, birde Osmaneli, Gemlik ve Orhangazi ilçeleriyle komşu bulunmaktadır. Yenişehir, buralara asfaltlanmış karayoluyla bağlıdır.Dört ana cadde ilçede mevcutture bunlar Bilecik caddesi bursa caddesi İznik caddesi ve İnegöl caddesidir.
772 km² alanı kaplayan Yenişehir, Gündoğan, Tabakhane, Ulucami, Yenigün, Yeni Mahalle, Kurtuluş,100.Yıl, Hıdırbali, Çayır ve Yılmaz mahallesi olmak üzere 10 mahalleden oluşmaktadır. Ayrıca Yenişehir’e bağlı 61 adet köy bulunmaktadır.
Yenişehir ovasını, dördüncü zamanda oluşmuş genç dağlar ve tepeler çevirmektedir. Ova kısmı alüvyon toprak olup toprak kalitesi yüksektir. Bu dağ ve tepelerin üzerleri genelde çalılıklarla ve yer yer de çam ve meşe cinsi ağaçlarla örtülüdür. Ovanın hemen kıyısından başlayarak yükselen bu çalılıklı tepeler, oldukça geniş yer kaplar. Üstelik pek çok köyün ekim ve otlak arazilerini oluşturur. Seymen Köyü’nden başlayan Yenişehir Ovası, kuzey ve güney yönünde giderek genişler. Batıdan doğuya uzayarak Hayriye Köyü Boğazı’nda son bulur. Geniş bir alanı kaplar. Toprağı verimli ve oldukça da yumuşaktır. Yapılan sondajlarla ovanın hemen her yerinden su çıkarılmaktadır. Sular ilk zamanlarda çok yüzeyden çıkarılırken, şimdi giderek daha derinlerden alınmaktadır.
Yenişehir Ovası, deniz seviyesinden 250 m. yüksekliktedir. İlçenin hiçbir yerinde yükseklik 1000 metreyi geçmez.

1.2. İklim:
Ülke iklimi göz önünde tutulduğunda, Yenişehir’in iklimi özellikle Marmara Bölgesinin iklimine çok benzer. Genelde yazları sıcak, hatta kurak, kışları ise yağışlı geçer. Kışın kar sürekli değil, aralıklı yağar daha çok Ocak ve Şubat aylarında kar yağışı görülür. Fakat uzun süre yerde kalmaz. Yıllık ortalama yağış 710 mm.dir.  Daha çok dağları ve tepeleri tutar. İlkbaharda ve sonbaharda yağmurlar hiç eksik olmaz. Yıllık ortalama m² ye 300–500 kg. yağmur düşer. Üreticinin korktuğu kırağı da yine bu aylarda düşer. Zirai açıdan Yenişehir,  geçit iklimi özelliği taşır.
Çevresini her ne kadar küçük dağlar ve tepeler oluştursa da Yenişehir, rüzgârlara açıktır. Bu yüzden daha çok karayel ve poyraz tutar. Kışın ise gündoğdu etkili olur. Zaman zaman lodos da görülmektedir. Lodos özellikle baharda kendini daha çok hissettirir.
Yıllık ortalama ısı 14.4Cº dir. Günlük en düşük ortalama ısı 5.6 Cº ile Ocak ayıdır. En yüksek ısı ise, 25.6 Cº ile Temmuz ayıdır.

1.3. Nüfus:
İlçe toplam nüfusu, T.C. Başbakanlık Türkiye İstatistik Kurumu 2007 – 2008 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) verilerine göre 54.835’dir.
Bu sayının 29.128’İ merkezde, 25.707’si de köylerde yaşamaktadır. İlçe toplam nüfusunun yaklaşık %50’si yani 27.105’i erkek, yine yaklaşık %50’si yani 27.730’u kadındır. İlçe toplam nüfusunun %29’u 15–34 yaş arası genç nüfusa aittir. Genç nüfus oranının  %30’ların altında kalmasının sebebi; önceki yıllarda ilçenin genç nüfusu iş ve gelecek kaygısıyla başka şehirlere gitmekteydi. Ancak son yıllarda ilçedeki sanayi alanındaki gelişmelerle birlikte istihdam sağlanmaya başlanmış; genç nüfusun ilçe dışına göçü engellenmeye çalışılmıştır.
Kış aylarındaki nüfusa oranla yaz aylarındaki nüfus artışı, ilçeye gelen tarım işçileri ile kısmen de olsa artmaktadır. Merkez Nüfus: 29.128 Kişi . Yazlık Nüfus: 29,800, Kışlık Nüfus 29,128

1.4. Sosyo Ekonomik Yapı:
Eğitim Durumu ve Sosyo Ekonomik Yapı
İlçede okur–yazar oranı %90 civarlarında olup genellikle dar ve orta gelirli insanlardan oluşmaktadır. Konutlar ve yaşam alanları 3 – 5 katlı betonarme binalardan meydana gelmiştir. İlçede konut yapısı ve yerleşim durumu site, apartman ve müstakil binalar şeklindedir. Isınma amaçlı fosil yakıtlar, odun, talaş vs. kullanılmaktadır. Fosil ve katı yakıtlardan doğalgaza geçiş ise hız kazanmıştır. İlçe modern şehir görüntüsünde olup yer yer çarpık yerleşimler mevcuttur. İlçede 10 mahalle mevcut olup bunlar; Çayır, Gündoğan, Hıdırbali, Kurtuluş, Ulucami, Tabakhane, Yenigün, Yeni, Yüzüncü Yıl ve Yılmaz Mahalleleridir.

Ekonomi
İlçe ekonomisi uzun yıllar tarım ve hayvancılığa dayalı olarak gelişme gösterirken, son yıllarda ilçe sanayi alanında atılımlara sahne olmaya başlamıştır. İlçe halkı genelde dar ve orta gelirli ailelerden oluşmaktadır. Buna rağmen Bursa ili ilçeleri arasında Yenişehir iyi durumdadır.

Tarım
Tarım bölgesi olan Yenişehir’de, turunçgiller dışında yetişmeyen sebze-meyve yok gibidir. Tarımdaki çeşitlilikle birlikte tarımsal ürünlerin işlendiği fabrikaların ve ihracat için kurulan paketleme tesislerinin gün geçtikçe arttığını, dolayısıyla ilçe ekonomisine sağladığı faydaları görüyoruz.

Hayvancılık
Tarımın yanında hayvancılığın da önemli gelir kaynağı olduğu Yenişehir’de, hayvancılığın yan sektörlerinden biri olan, süt işleme tesisleri de ilçe halkına istihdam alanı oluşturmaktadır.

Barınma
Önceki yıllarda ilçe halkı, şehir merkezindeki konutlarda yaşarken (yapılaşma  %70 oranında betonarme, %30 oranında yığma ve kerpiç’tir) sanayinin de gelişmesi ile birlikte hayat standardı yükselmiş ve merkezden uzaklaşarak kuzey bölgeye doğru yerleşim alanları oluşmuştur. Burada yeni kurulan toplu yaşam alanları ile çocukların ve yetişkinlerin daha ferah, konforlu ve sosyal bir hayat sürdürmeleri amaçlanmaktadır.

Sağlık
İlçede Sağlık Bakanlığı’na bağlı, 1 hastane, 3 Sağlık Ocağı bulunmaktadır.

Eğitim ve Kültür
İlçede, 1 Anaokulu, 7 İlköğretim, 7 Lise, 1 Meslek Yüksek Okulu, 1 Halk Eğitim Merkezi ve Engelli Çocuklara eğitim vermek üzere kurulmuş 1 Özel Rehabilitasyon Merkezi ile birlikte toplam 18 adet eğitim kurumu mevcuttur. Ayrıca ilçeye bağlı 7 köyde İlköğretim Okulu bulunmaktadır. Halk Eğitim Merkezinde, dikiş-nakış, ahşap boyama, iğne oyası, kurdele nakışı, batik, bağlama, gitar, bilgisayar, gibi birçok mesleki eğitim kursları verilmektedir. Yenişehir Belediyesi bünyesinde kurulan, Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Çocuk Koroları, Yenişehir Belediyesi Osmanlı Mehteri, Yenişehir Belediyesi Çocuk Mehteri, Bağlama Kursu ve Tiyatro Grubu ve Çocuk Tiyatro Grubu ile sanatsal faaliyetlerine devam etmektedir.

Isınma
Yenişehir’de sanayinin gelişmesi ve O.S.B.’nin kurulması ile ilçeye gelen doğalgaz, 2007 yılı Kasım ayı itibariyle konutlarda da kullanılmaya başlanmıştır. 2012 yılına kadar ilçe merkezinde bulunan tüm ev ve iş yerlerinde doğalgaz kullanımına geçilecektir.

MEKAN YORUMLARI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirGoogle Maps'te aç - Yol tarifi al
Bursa Panorama
www.3dbursa.com - Tüm hakları saklıdır.
Panoramik kent tanıtım portalıYeni Yalova Yolu 4km. BUTTİM K.12, D.1635 Osmangazi / BURSA
Tel: 0532 407 21 96 - 3dbursa [at] gmail.com

facebook twitter google rss