Yıldırım - BURSA, Bursa'yı Yönetenler ve İlçeler - 3dbursa.com

Yıldırım


Galeri


src=/dosyalar/resimler/bursa_kitabi/image/25.jpg

Yıldırım

Uludağ´ın eteklerine kurulmuş Yıldırım ilçesinin doğusunda Kestel ve Gürsu, kuzeyinde Osmangazi ilçesine bağlı Demirtaş Bucağı, batısında Osmangazi ilçesi vardır. Yüzölçümü 399 kilometrekaredir. Denizden yüksekliği 150-155 metredir. İlçenin güneyinde Uludağ yükselir,kuzeyi düzdür. İlçenin ortasından Bursa-Ankara otoyolu geçer.Yıldırım ilçesi, Bursa´nın Osmangazi ve Nilüfer ilçeleri ile birlikte Bursa Büyükşehir Belediyesi´ni oluşturur.İlçede 66 mahalle ve 1 köy (Cumalıkızık) bulunmaktadır. İlçe, idari olarak 1987´de kurulmuştur. Nüfus ve alan bakımından Türkiye´nin pek çok ilinden büyüktür.2007 sayımına gören üfusu 575.450’dir.

Tarım: Buğday, arpa, yulaf ilçede en çok üretilen ürünlerdir. Fasulye ve bakla ile domates,biber gibi sebzeler; şekerpancarı, susam, ayçiçeği gibi endüstriyel bitkiler; dut, ceviz, şeftali,kiraz, ayva, kestane gibi meyveler de yetiştirilmektedir.

Sanayi: İlçede sanayi gelişmiştir ancak büyük sanayi kuruluşları yoktur. Duaçınarı Mahallesi’nde dokuma sanayi gelişmiştir. Havlu, kumaş,astar, perde üretimi yaygındır. Ayrıca karasör yapımı, otomobil parçaları ve makine parçaları üretimi yapılır. Mobilya sanayi de ileridir.Hayvancılık: İlçede küçükbaş hayvancılık,özellikle Uludağ eteklerinde büyükbaş hayvancılık yapılır. Tavukçuluk, avcılık gelişmiştir.

Eğitim ve Sağlık: İlçede Eğitim mahallesinde Uludağ Üniversitesi´ne bağlı Eğitim Fakültesi;bir polis okulu, öğrenci yurtları ve pek çok okul bulunur. Numune Hastanesi, pek çok sağlık ocağı, özel sağlık kuruluşu ve 2 huzurevi Yıldırım ilçesinde yer alır.

Tarihi Yapılar: Adını Osmanlı padişahı Yıldırım Bayezid´den alan ilçede, Osmanlı devrinden kalma çok sayıda tarihi yapı bulunur. Cami,medrese, imaret, hamam, türbe, çeşme, şadırvan ve darüşşifadan oluşan Yıldırım Külliyesi,Yeşil Camii, Yeşil Türbe, Yeşil Medrese ve imaret ile hamamdan oluşan Yeşil Külliyesi ile Emir Sultan Külliyesi ilçenin en önemli tarihi yapılarıdır. Zehra Hanım Çeşmesi, Devlet Hatun Türbesi, Darüssaade Ağası Çeşmesi, Ümmügülsüm Çeşmesi, Hünkar Çeşmesi, Beşir Ağa Çeşmesi, Sitti Hatun Mescidi, Türk-İslam Eserleri Müzesi, Hünkar Köşkü, Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi, tarihi Cumalıkızık Köyü Camisi,Irgandı Köprüsü, Setbaşı Köprüsü, Boyacı oğlukulluğu Köprüsü, tarihi Askeri Işıklar Lisesi,tarihi İpekcilik Okulu gibi tarihi eser ve mekânlara sahip olan ilçe; tarihi yapıların küçük maketlerinin yer aldığı Miniatürk Parkı ile Uludağ ile ulaşımın sağlandığı Teleferik’in kalkış istasyonuna ev sahipliği yapmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google Maps'te aç - Yol tarifi alYeni Yalova Yolu 4km. BUTTİM K.12, D.1635 Osmangazi / BURSA
Tel: 0532 407 21 96 - 0224 250 50 00
3dbursa [at] gmail.com
Bursa Panorama
www.3dbursa.com - Tüm hakları saklıdır.
Panoramik kent tanıtım portalı
facebook twitter google rss