Bursa Kültür Merkezleri – Atatürk Kongre ve Kültür Mrk.

Bursa aydınlanıyor
turkce   Cumhuriyet tarihinin sembol işletmelerinden olan Merinos İplik Fabrikası, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen kapsamlı bir restorasyon ve yeniden yapılandırma çalışmasıyla Türkiye’nin sayılı kongre ve kültür komplekslerinden biri haline getirilmiştir. Sadece tarihsel değil, mimari açıdan da pek çok özelliği olan Atatürk Kongre Kültür Merkezi Projesi, 2007 yılında Tarihi Kentler Birliği “Başarı Ödülü”ne layık görülmüştür. Atatürk Kongre Kültür Merkezi, Merinos Parkı içinde bulunan iki önemli ana yapıdan oluşmaktadır. Bunlar, restore edilerek Kültür Merkezi’ne dönüştürülen tarihi Merinos Fabrikası ve yeni yapılan Kongre Merkezi’dir. Birlikte veya ayrı ayrı kullanılacak şekilde esnek olarak tasarlanan binalar, küçük ya da büyük çaplı her türlü organizasyonun düzenlenebileceği bir kompleks olma özelliği taşımaktadır. Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nin içerisinde bulunduğu yeniden düzenlenen Merinos Parkı ise, 208 bin m²’lik yeşil alanı ile Bursa için önemli bir kamusal rekreasyon alanı haline getirilmiştir. Park içerisinde açık hava etkinliklikleri için düzenlenen 16 bin m²’lik alanın yanı sıra birçok kafe, restoran ve sosyal tesis de bulunmaktadır. Ayrıca Merinos Fabrikası’ndaki elektrik santralinin restore edilmesiyle kurulan Enerji Müzesi de Bursa’nın ilk ve tek enerji müzesi olma özelliğini taşımaktadır.

Bir zamanlar Merinos’ta üretilen elektrikle aydınlanan Bursa, şimdi Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nden yayılan bilimin ve sanatın ışığıyla aydınlanıyor. Mustafa Kemal Atatürk tarafından hizmete açılan ve Bursa’yı tekstilin başkenti haline getiren Merinos İplik Fabrikası; O’nun anısının sorumluluğuyla küllerinden yeniden doğarak, Bursa’yı kültürün ve turizmin başkenti yapmaya hazır.

Atatürk Kongre Merkezi
Atatürk Kongre Kültür Merkezi mimari özellikleri ve teknik altyapısı ile en geniş katılımlı kültürel, bilimsel ve sosyal etkinliklerin gerçekleştirilebileceği bir merkez olarak tasarlanmıştır. 1800 kişilik kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük Yüksek Nitelikli Sahne Sanatları Salonu’na sahiptir. Ayrıca 800 kişilik Oditoryum, 300 kişilik Çok Amaçlı Salon, 500 kişilik Balo Salonu, 50 ve 100’er kişilik 11 Seminer Odası ile donatılmıştır.

Atatürk Kongre Kültür Merkezi, profesyonel yönetimi ve kalifiye personeli sayesinde 10 kişilik bir toplantıdan, 5000 kişilik uluslararası bir kongreye kadar tüm organizasyonların başarılı ve keyifli geçmesini sağlamak üzere kurgulanmıştır. Oditoryumlara akustik form ve yüzeye sahip ahşap panel kaplama ile opera, tiyatro ve bale gibi yüksek nitelikli sahne sanatlarının icra edilmesine olanak veren sahne mekaniği ve ışık ses sistemleri kurulmuştur. Atatürk Kongre Kültür Merkezi’ndeki salonlara, Osmanlı İmparatorluğu’na yüz elli yıl başkentlik yapan Bursa’da türbeleri bulunan ilk dört padişahın isimleri verilmiştir.

Osman Gazi Salonu
1800 koltuk kapasitesine sahip iki balkonlu Osman Gazi Salonu’nda, opera, tiyatro ve bale gösterilerinden konferans ve konserlere kadar en kapsamlı organizasyonların gerçekleşmesine olanak verecek elektronik, mekânik ve akustik altyapı kurulmuştur. Salon; sahne ve sofito kısımları, hareketli ve kayar sahneler, hareketli orkestra çukuru, simultane tercüme odaları ve her türlü teknik mekânlar da dahil olmak üzere son teknoloji ile donatılmıştır. İdari kısımda bu teknolojiyi destekleyecek gerekli sanatçı soyunma ve çalışma odaları, atölyeler, prova odaları, ofisler, kütüphane, arşiv ve özel otopark alanı bulunmaktadır. 3.800 m²’lik bir alana yayılan ana ve yan fuayeler, tamamen şeffaf olarak tasarlanmış cephe sayesinde hem Merinos Parkı’nın oluşturduğu yemyeşil doğa ile hem de restorasyonu yapılmış Merinos Fabrikası ile bütünleşmektedir. Geniş galeri boşlukları ile zenginleştirilmiş bu mekânlar aynı zamanda kayıt, sergi, stant ve ikram alanları olarak da kullanılmaktadır.

Orhan Gazi Salon
800 koltuk kapasiteli Orhan Gazi Salonu modern teknik altyapısı ile konferans, konser, tiyatro ve sinema gösterimine olanak sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Bu organizasyonları destekleyecek ses-ışık kontrol, simultane tercüme ve sanatçı soyunma odalarına sahiptir. Üç kata yayılmış, galeri boşlukları ile zenginleştirilmiş, yaklaşık 2.600 m²’lik ön fuaye ve ana fuaye alanları kokteyl, kayıt alma ve sergiler için son derece uygundur. Bu mekânlara açılan 11 seminer odası ve çok amaçlı salonlar bulunmaktadır.

Ayrıca bu salonun üzerinde her türlü açık hava organizasyonu için kullanılabilecek yaklaşık 1000 m²’lik kentsel teras mevcuttur. Merinos Parkı’nın en canlı noktası olan gölet ve çevresi ile bütünleşen bu alan, geniş bir kafeterya ile desteklenmekte ve bir köprü ile Osman Gazi Salonu’na bağlanmaktadır.

Hüdavendigâr Salonu
300 kişi kapasiteli salon; kademesiz zemini, kayıt odaları ve sahne kurma olanakları ile çok amaçlı bir salon olarak tasarlanmıştır. Farklı kapasitelerdeki toplantılar ve banket aktiviteleri için imkân sağlayan bu salon, seminer odaları ve büfe ile desteklenmiş yaklaşık 1.000 m²’lik bir fuayeye açılmaktadır.

Yıldırım Bayezid Salonu
Bursa ve Uludağ’ı ovadan gören benzersiz bir manzaraya sahip Yıldırım Bayezid Salonu konferans, gala ve birçok büyük etkinlik için uygundur. Resepsiyonlarda 1000, ziyafet düzeninde ise 500 kişiyi ağırlayabilir. Benzersiz dağ manzarasına sahip 294 m2 lik seyir terası, Merinos Parkı’na açılmaktadır. 350 m2 lik fuayesi bir köprü ile Osmangazi Salonu’na bağlanmaktadır.

İNGİLİZCE

ingiltere   Bursa is shining
Merinos Yarn Factory, a symbol of the republican era, became one of the most important congress and culture complex in Turkey after being renovated and restored by Bursa Metropolitan Municipality.

Atatürk Congress and Culture Center Project, which not only has a historical importance but also important architectural features, has been given the “Success Award” of the Historical Cities Association in 2007. Atatürk Congress and Culture Center is composed of two important buildings located at Merinos Park. These are the Merinos Factors, which was transformed into a Culture Center, and the Congress Center, which is newly constructed. The buildings, which are designed in a flexible way can be used together or separately, are able to host any kind of organization. Atatürk Congress and Culture Center is located in Merinos Park, which was reorganized. After reorganization the park became an important public recreation area in Bursa and is 208 thousand square meters. There are many cafés, restaurants and social facilities in this park in addition to a 16 thousand square meter are for open air events. The restored power plant of Merinos Factory became the first and only electricity museum in Bursa.

Bursa, once illuminated with the electricity produced in Merinos, now shines thanks to science and art in Atatürk Congress and Culture Center.
Merinos Yarn Factory, which was founded by Mustafa Kemal Atatürk and turned Bursa into the capital of textiles, rise from it’s ashes for him, and is ready to turn Bursa into the capital of culture and tourism.

Atatürk Congress Center
The architectural and technical infrastructure of Atatürk Congress and Culture Center was designed for events where largest number of participants can attend cultural, scientific or social events. The highest quality stage in Turkey with a capacity of 1800 people is located in the center. In addition there is an auditorium with a capacity of 800 persons, a multi purpose hall, a ballroom with a capacity of 500 people, 11 seminar halls with capacities of 50 and 100 people. Atatürk Congress and Culture Center is managed with a professional body and high quality personnel, which makes it possible to organize successfully any events, even if it is a small meeting with 10 participants or an international congress with 5000 participants. The auditoriums are designed using wood covers with acoustic form and functions and special stage mechanics and sound and light systems to ensure that operas, theaters or ballet shows can be performed with the highest quality. The halls in Atatürk Congress and Culture Center are named after sultans of the Ottoman Empire, who are buried in Bursa, the first capital of the Ottoman Empire for one hundred and fifty years.

Osman Gazi Hall
Osman Gazi Hall which has two rooms with a capacity of 1800 persons each have been installed with electronic, mechanic and acoustic infrastructure, which enable the organization of operas, theaters and ballet performances or conferences and concerts or other highly demanding events. The hall, stage and sofita are installed with state of the art technology including mobile and sliding stages, mobile orchestra area, simultaneous interpretation rooms and any needed technical areas. In the administrational area there are changing rooms and working rooms for performers, workshops, rehearsal rooms, offices, library, archive and special car parks, which support the technological features. Main and side foyers that sit on an area of 3800 square meters unite with green nature of the Merinos Park and the restored Merinos Factory thanks to transparent façades. These locations enriched with large galleries can also be used for registrations, exhibitions or coffee breaks.

Orhan Gazi Hall
Orhan Gazi Hall with a capacity of 800 seats has been designed for concerts, conferences, theaters and movies and installed with related technical infrastructure. There are light and sound control units, simultaneous interpretation and changing rooms for performers that can support these type of events. The front and main foyers, which are located on three floors on a 2600 square meter area and enriched with galleries may be used for cocktails, registration and exhibitions. There are 11 seminar and multipurpose rooms which open to these locations.
In addition there is a 1000 square meter terrace which can be used for any kind of open air events. This area is integrated with the pool and surroundings, which is the most crowded location in Merinos Park, is supported with a large cafeteria and is connected to Osman Gazi Hall with a bridge.

Hüdavendigâr Hall
The hall with a capacity of 300 people is designed as a multipurpose hall where registration desks and stages can be installed. This hall which can host meetings with various sizes and other activities opens to a foyer of 1000 square meters, which is supported with seminar rooms and buffets.

Yıldırım Bayezid Hall
Yıldırım Bayezid Hall, which has a perfect view of Bursa and Uludağ is suitable for conferences, premieres and other large events. The capacity is 1000 in receptions and 500 dinner parties. The scenery terrace, which has an extraordinary mountain view and is 294 square meters large, opens to Merinos Park. The foyer, which is 350 square meters, is connected with the Osman Gazi Hall with a bridge.

Bizi Pinterest'te Takip Edin

Bizi Facebook'ta Takip EdinBizi Instagram'da Takip Edin

@bursapanorama

Bizi Youtbe'ta Takip Edin

Bizi Twitter'da Takip Edin

Bizi Google+'da Takip Edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir