Bursa Müzeleri – Tekstil Sanayi Müzesi

İznik Müzesi (Nilüfer Hatun İmareti)
Sultan I. Murad’ın annesi Nilüfer Hatun’un anısına 1388 yılında inşa ettirilmiştir. İmaret olarak kullanılan yapı, yoksullar için her gün yemek dağıtılan bir hayır kurumuydu. Cumhuriyet Döneminde değişik gereksinmeler için depo olarak kullanılmış, 1960 yılında müze olarak hizmete açılmıştır.
Tarihsel bir yapı olan imaret 14. yüzyıl Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden birisidir. Osmanlı mimarisinde ters T planı ilk kez bu yapıda görülür. Yapı, kubbe ve tonozların örttüğü sütun ve payelerin taşıyıcı oldukları bir revakla başlar. Üzerinde kitabe bulunan bir kapı ile ana bölüme girilir. Ana bölüm, merkezinde bir aydınlatma feneri bulunan bir kubbe ile örtülüdür. Ana bölümden üzerleri birer kubbeyle örtülü yan mekânlara geçilir. İmaret, Bizans’a özgü çok zengin ve renkli taş ve tuğla işçiliği ile dikkat çeker.
Müze Caddesi, İznik
Tel : (0224) 757 10 27 – 757 19 60
Pazartesi dışında her gün 08.00-12.00/13.00-17.00 saatlerinde ziyarete açıktır.

İNGİLİZCE (Google çevirisidir. Daha güzel bir çeviri için lütfen sponsor olunuz.)

Iznik Museum (Nilufer Hatun Alms House)
Sultan Murad was built in 1388 in memory of his mother Nilufer Hatun. Structure used as a kitchen for the poor, a philanthropic institution where meal every day. Republican period was used as a repository for the necessary modifications, as a museum was opened in 1960.
14 is a historical building, the soup kitchen century is one of the most beautiful examples of Ottoman architecture. Seen in this building for the first time a reversed T plan in Ottoman architecture. Construction of the dome and vaults are covered by the carrier starts with a porch columns and pillars. The inscription on the main section is entered by a door. The main section is covered with a dome in the center with a skylight. Side locations in the main section overlies a dome begins. The kitchen is very rich and colorful stone and brick workmanship special to Byzantine and attract attention.
Museum Street, Iznik, Nicea
Tel: (0224) 757 10 27-757 19 60
08.00-12.00/13.00-17.00 is open to visitors every day except Monday morning.

Bizi Pinterest'te Takip Edin

Bizi Facebook'ta Takip EdinBizi Instagram'da Takip Edin

@bursapanorama

Bizi Youtbe'ta Takip Edin

Bizi Twitter'da Takip Edin

Bizi Google+'da Takip Edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir